Podział majątku Szczecin - nasza oferta
Nasza kancelaria adwokacka podejmuje się prowadzenia spraw o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa, m.in kiedy konieczny będzie rozwód.
Sprawy związane z podziałem majątku, zwłaszcza w trakcie lub po rozwodzie są często nacechowane negatywnymi emocjami byłych małżonków. Jednak nie ulega wątpliwości, że w sprawach tego rodzaju najbardziej cierpią dzieci stron.
Pomoc adwokata reprezentującego naszą kancelarię adwokacką ma na celu pomoc prawną w zakresie podziału wspólnego dorobku i ułatwienie klientowi przejścia przez ten proces tak, aby uzyskał jak najkorzystniejsze warunki podziału po rozwiązaniu małżeństwa. Jeżeli strony nie potrafią zawrzeć porozumienia, niezbędny będzie podział majątku w postępowaniu sądowym. Doświadczony adwokat może doradzić w sprawie podziału np. wspólnego mieszkania lub lokalu.
Podział majątku wspólnego w drodze postępowania sądowego
Jeżeli małżonkowie nie potrafią zgodnie ustalić sposobu podziału, wysokości spłat i dopłat na rzecz drugiej strony lub jeżeli druga strona odmawia polubownego załatwienia sprawy, niezbędne będzie dokonanie podziału w postępowaniu sądowym.
Nasza kancelaria prawnicza pomoże klientowi przygotować wniosek o podział, który będzie uwzględniał prawne wymogi formalne. Jeśli potrzebne są Ci porady prawne Szczecin, zapraszamy do kontaktu. Wniosek o sądowy podział majątku powinien zawierać informacje dotyczące jego składu, wartości poszczególnych składników majątkowych, a także propozycji sposobu podziału między stronami. Sądowe sprawy o podział majątku z reguły obejmują cały majątek, a w wyjątkowej sytuacji jedynie jego części.
Majątek wspólny i osobisty małżonków
Ustawowa wspólność majątkowa powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. W majątku wspólnym znajdują się przedmioty nabyte przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Majątkiem wspólnym nie są objęte przedmioty majątkowe wchodzące w skład majątku osobistego małżonków, a zatem nie podlega on podziałowi.
Podział majątku wspólnego małżonków w Szczecinie
W zakresie podziału majątku wspólnego byłych małżonków należy wiedzieć, że kluczowe znaczenie ma skład majątku wspólnego oraz data ustanowienia rozdzielności majątkowej. Podziału majątku wspólnego można dokonać w każdym czasie, ponieważ roszczenie to nie ulega przedawnieniu.
Należy pamiętać, że polskie prawo nie zezwala na dokonanie podziału majątku wspólnego w czasie trwania wspólności ustawowej. Podziału majątku wspólnego można dokonać:
- przez podział sądowy,
- w drodze umowy o podział majątku wspólnego.