Alimenty Szczecin - sprawdzona kancelaria adwokacka
Kancelaria adwokacka w Szczecinie udziela pomocy prawnej w zakresie alimentów oraz reprezentuje klientów przed sądem. Nasz adwokat zapewni profesjonalne wsparcie od chwili złożenia pozwu, aż do momentu zakończenia postępowania sądowego. Obsługujemy także rozwody oraz przyznanie opieki nad dzieckiem.
Obowiązek alimentacyjny oraz wysokość alimentów mogą zostać ustalone przez strony na drodze pozasądowej np. poprzez umowę w formie aktu notarialnego lub w drodze ugody alimentacyjnej przed mediatorem. Należy pamiętać, że ugoda alimentacyjna, aby miała moc wyroku sądowego musi zostać opatrzona klauzulą wykonalności przez sąd.
W przypadkach, gdy strony nie mogą osiągnąć porozumienia przy polubownym ustalaniu alimentów lub osoba zobowiązana unika łożenia na rzecz uprawnionego, sprawę należy skierować na drogę sądową.
Do najczęściej wytaczanych przed sąd w Szczecinie spraw o alimenty należą:
- sprawy o przyznanie świadczenia,
- sprawy odnośnie obniżenia lub podwyższenia alimentów,
- sprawy o zniesienie obowiązku alimentacji.
Obowiązek alimentacyjny - prawo rodzinne w Szczecinie
Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków utrzymania (środki pieniężne) i czynieniu osobistych starań poprzez opiekę lub wychowanie osobom uprawnionym do alimentów. Alimentów można dochodzić od krewnych w linii prostej (dziecko, rodzice, dziadkowie, wnuki) oraz rodzeństwa.
Postępowanie przed sądem w sprawach o alimenty wszczyna złożenie pozwu we właściwym sądzie I instancji. W przypadku spraw o alimenty powództwo wytacza się według jednej z dwóch możliwości: przed sąd, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania lub zgodnie z miejscem zamieszkania dziecka.
Pomoc prawna adwokata zajmującego się alimentami na terenie Szczecina zagwarantuje profesjonalne i rzetelne sporządzenie pozwu, wskazanie trafnych dowodów oraz reprezentację w procesie, tak aby na pierwszym miejscu zapewnić klientowi korzystne załatwienie sprawy.
Przyznanie świadczenia wymaga wskazania w pozwie wszelkich kosztów stałych oraz okresowych utrzymania uprawnionego np. wyżywienia, kształcenia, leczenia, mieszkania, odzieży, a nawet rozrywek i wypoczynku.